Lampy z prawdziwego kryształu – jak je rozpoznać?

Lip 18, 2019 | 0 komentarzy

Kryształ – synonim luksusu i wyrafinowania – niegdyś gościł wyłącznie w siedzibach arystokratów. Dziś  samo szkło kryształowe jest o wiele łatwiej dostępne i popularne. Wykonuje się z niego między innymi patery, karafki, wazony, kielichy, a także eleganckie lampy kryształowe. Istotnie, lampy wykonane z prawdziwego szkła kryształowego potrafią nadać każdemu wnętrzu prawdziwej klasy i elegancji. Niestety, wraz z rosnącą popularnością kryształu, na rynku pojawia się coraz więcej materiałów imitujących oryginał, które często bywają łudząco podobne i rozczarowują dopiero po pewnym czasie ich użytkowania.

Chcąc upewnić się, że macie do czynienia z prawdziwym kryształem, często zwracacie się do nas z pytaniami o materiały, z których wykonane jest nasze oświetlenie kryształowe. Wychodząc Wam na przeciw – przygotowaliśmy artykuł o 6-ciu najważniejszych cechach, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu, aby z łatwością odróżnić prawdziwe lampy kryształowe od podróbek.

Aby być w pełni zadowolonym, dokonując zakupu zwróć uwagę na takie cechy produktu jak:

1. POŁYSK

Oryginalny kryształ ma przepiękny połysk, a efekt błyszczenia jest zdecydowanie niemożliwy do odtworzenia przy zastosowaniu tańszych imitacji. Warto wiedzieć, że kryształ jest wyjątkowo podatny na głębokie szlifowanie i obróbkę chemiczną ze względu na jego szczególną wrażliwość na niektóre odczynniki chemiczne,  kruchość i małą plastyczność. Prawidłowo obrobiony zyskuje niepowtarzalny i wręcz niemożliwy do podrobienia połysk, który najlepiej prezentuje się w wiszących lampach kryształowych typu SERPENTYNA.

2. FAKTURA MATERIAŁU

Prawdziwe kryształki są przyjemne w dotyku – za tą cechę odpowiedzialna jest między innymi podatność kryształu na chemiczne polerowanie kwasami. W wyniku  takiego procesu uzyskuje się przyjemną gładź. Za uczucie tzw. „chłodu” odpowiedzialna jest niska pojemność cieplna, typowa i charakterystyczna tylko dla tego rodzaju materiału.

3. DŹWIĘK

Chcą mieć pewność co do oryginalności kryształu – warto przeprowadzić prosty test dźwięku. Kryształ, po delikatnym stuknięciu w niego, wyda subtelny, melodyjny dźwięk, podobny do dźwięku małego dzwoneczka. Zwykłe szkło, z racji innej struktury i składu chemicznego, wyda tępy, niski dźwięk, zupełnie niepodobny do delikatnego kryształowego brzęczenia.

Przykładowa aranżacja – lampa SERPENTYNA

4. KLAROWNOŚĆ

Prawdziwy kryształ, dzięki zawartości ołowiu, ma wysoką zdolność do przepuszczania światła i w rezultacie jest zdecydowanie bardziej przejrzysty od szkła. Ponadto, zwykłe szkło gospodarcze jest znacznie bardziej mętne, a także o wiele mniej estetyczne, dlatego wyłącznie oświetlenie wykonane z prawdziwego szkła ołowiowego, jak np. ciesząca się sporą popularnością lampa kryształowa RING typu pierścień będzie naprawdę eleganckim komponentem wystroju każdego wnętrza.

Lampa wisząca RING

5. WAGA

Większa zawartość ołowiu w krysztale sprawia, że jest on delikatniejszy i cieńszy. W odróżnieniu od zwykłego szkła nie potrzebuje tak dużej temperatury przy dmuchaniu i formowaniu, ale paradoksalnie jest znacznie cięższy. Biorąc do ręki przedmiot wykonany ze zwykłego szkła – od razu poczujemy różnice bez przeprowadzania wnikliwej analizy – elementy wykonane z prawdziwego kryształu są zdecydowanie cięższe i masywniejsze od szkła gospodarczego, akrylu czy innego tańszego zamiennika. Ciężar prawdziwego kryształu poczujesz już odbierając swoją przesyłkę od kuriera – dla przykładu – 80 cm żyrandol kryształowy LUOTI typu kula potrafi ważyć nawet 11 kg!

6. CENA

Prawdziwy kryształ nie może być tani 🙂 Wysoka finalna cena lamp kryształowych jest spowodowana przede wszystkim koniecznością użycia specjalnie przygotowanych mieszanek podczas wytwarzania kryształu. Dodatkowo, proces samego wytapiania szkła ołowiowego, tj. szkła kryształowego jest o wiele bardziej energochłonny, niż produkcja szkła gospodarczego. Tylko rygorystycznie przeprowadzony proces daje gwarancję uzyskania najwyższej jakości wyrobu, przez co nie bez powodu oświetlenie kryształowe jest kojarzone z czymś ekskluzywnym, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Przykładowa aranżacja – lampa wisząca LUOTI

Decydując się na zakup bezpośrednio od producenta lamp kryształowych Lighcrystal.pl masz gwarancję atrakcyjnej ceny oraz najwyższej jakości.
W asortymencie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór modeli lamp kryształowych. Oferujemy: żyrandole kryształowe, kryształowe lampy wiszące, stojące, kinkiety ścienne, a także eleganckie plafony oraz oprawy. Jako producenci oświetlenia kryształowego dokładamy wszelkich starań, aby nasze lampy spełniały Wasze oczekiwania, a także były wykonane z materiałów najwyższej jakości. Jeśli chcesz na własne oczy przekonać się o pięknie prawdziwego kryształu – odwieź naszą wzorcownię stacjonarną mieszczącą się przy ul. Karkonoskiej 78 w Rzeszowie lub zapoznaj się z obecnie dostępnym asortymentem naszego sklepu internetowego na Lightcrystal.pl.